Астрід Ліндгрен | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Астрід Ліндгрен

Рейтинг: 
8
День народження: 
Листопад 14, 1907
Дата смерті: 
Січень 28, 2002

ASTRID LINDGREN - письменниця

Знак зодіаку: Скорпіон

Вік: 94 роки

Дата смерті: 28 січня 2002 р.

Місце народження: Віммербю, Швеція

Сімейний стан: вдова

Біографія

Письменниця, яка подарувала дітям дивного та чарівного персонажа Карлсона і симпатичну навіжену Пеппі Довга Панчоха, стала рідною всім дітям світу. Важко знайти сім'ю, де не читали добрі захопливі книжки Астрід Ліндгрен. Шведська письменниця, як ніхто інший, розгадала дитячу душу і знайшла до неї стежку. Простими словами вона окреслила головні проблеми та страхи маленьких людей, нагадавши дорослим те, що вони колись знали, але забули.

Дитинство і юність

Астрід Анна Емілія Еріксон, так звучить повне ім'я письменниці до заміжжя, народилася в листопаді 1907 року у Швеції, на хуторі Ніс. У селянській садибі пройшли дитячі роки майбутньої літераторки. Близькість до природи, розмірене століття «коня і кабріолета» сприяли душевній відкритості та розвитку творчого початку юної шведки.

У будинку Еріксон панували любов і злагода. Батьки Астрід зустрілися на ринку, коли мамі було 7, а батькові 13 років. Дитяча дружба переросла в симпатію, а пізніше - в любов. У Самуеля Августа і Ханни народилося четверо дітей: первісток - син Гуннар — і три дочки, найстаршою з яких була Астрід Анна Емілія.

Дітей оточував селянський побут і первісна природа. Діти допомагали батькам по господарству, а у вільний час носилися по околицях хутора в пошуках пригод. У сімействі, за словами Астрід Ліндгрен, панувала на диво добра атмосфера: дорослі не соромилися виявляти теплих почуттів один до одного і дітей, що в селянських сім'ях було рідкістю.

Маленька Астрід Ліндгрен обожнювала слухати фольклор — перекази й легенди, які часто розповідали дітям на хуторі. Ще не уміючи читати Астрід вперше почула «книжкову» казку в будинку у подруги. Де діітям читала на кухні мама. Вразлива дівчинка заслухалася, занурилася в чарівний світ і довго поверталася до дійсності. Незабаром Ліндгрен навчилася грамоті, і читання стало її улюбленим заняттям назавжди. Уже в початкових класах майбутня письменниця продемонструвала літературні здібності, за що її жартома називали Сельмою Лагерлеф (перша нобелівська лауреатка з літератури).

Після закінчення середньої школи 16-річна дівчина влаштувалася молодшим репортером в місцеве періодичне видання. Через 2 роки вагітна від одруженого чоловіка Ліндгрен покинула Віммерблю і відправилася в столицю, бажаючи загубитися в мільйонному місті, де її ніхто не знає. У Стокгольмі Астрід Ліндгрен отримала спеціальність секретарки та до народження дитини працювала в Королівському автоклубі.

Література

Через 5 років Астрід Ліндгрен, тепер уже заміжня жінка, стала домогосподаркою. У 1941 році сім'я, в якій тепер підростало двоє малюків, влаштувалася в стокгольмській квартирі, з вікон якої видно мальовничий Васа-парк. Тут жінка написала всі свої твори. Спочатку Астрід Ліндгрен відточувала перо, працюючи секретарем. Потім вона захопилася написанням невеликих за обсягом казок і коротких путівників для сімейних і дитячих журналів.

За словами казкарки, перший персонаж дитячої пригодницької повісті народився завдяки маленькій Карін. Хвора на запалення легенів дочка, яка звикла до маминих казок на ніч, попросила Астрід розповісти історію про Пеппі Довгу Панчоху. Ім'я персонажа дівчинка вигадала. Ліндгрен виконала бажання маляти і склала казку. Вона так сподобалася дочці, що мама розтягла продовження на десятки інших вечорів.

В цей час думки Астрід Ліндгрен займали палкі дискусії про виховання покоління, що підростає. Одна частина суспільства виступала за повагу до особистості дитини та необхідну свободу дій, друга — за класичне, пуританське виховання й обмеження свободи. Астрід була на боці «лібералів» від педагогіки, що продиктувало характер її Пеппі.

Кожна наступна новела про волелюбну рудоволосу навіжену в різнокольорових панчохах вимагала продовження. За п'ять років короткі історії «виросли» в повість. Коли дочці Астрід Ліндгрен виповнилося 10, мама зробила їй подарунок на ювілей: рукопис з кількох історій про Пеппі вона проілюструвала і перетворила в книгу.

Рукописний дублікат з пригодами рудої шибайголови Ліндгрен віднесла в велике шведське видавництво Bonnierkoncernen. Але видавець не поспішав друкувати книгу, яка виходила за звичні рамки дитячої літератури. Подумавши, «Бонєрконцерн» повернув рукопис Астрід. Письменниця зажурилася, але рук не опустила: вона бачила, яке враження на дочку справили розповіді про Пеппі, і точно знала, що продовжить писати для дітей.

У 1944 році шведська письменниця почула про конкурс, що проводиться видавництвом «Рабен і Шегрен», яке тільки що з'явилося . Перед авторами поставили завдання написати книгу для дівчаток. Три кращих твори видавці обіцяли надрукувати. Астрід Ліндгрен представила на суд журі повість «Брітт-Марі виливає душу» і посіла друге місце. Так почалася її творча біографія.
У наступному році «Рабен і Шегрен» запросили Астрід на роботу. Ліндгрен із задоволенням зайняла крісло редактора дитячої літератури та пропрацювала на цій посаді до 1970 року, покинувши його після досягнення пенсійного віку.

У тому ж щасливому для письменниці 1945 році «Рабен і Шегрен» опублікувало першу книгу про Пеппі - «Пеппі оселяється на віллі "Курка"». Повість так сподобалася юним шведам, що її миттю розкупили. Незабаром твір було переведено на десятки мов і розійшовся по світу мільйонними тиражами. У 1946 і 1948 роках дитяча аудиторія дочекалася продовжень повісті.

У 1946 році Астрід Ліндгрен подарувала юним читачам повість про пригоди детектива Калле Блюмквіста. У 1951 році діти прочитали другу частину пригод Калле, а через 2 роки вийшла остаточний частина трилогії, названа «Калле Блюмквіст і Расмус». Придумавши доброго слідчого, Ліндгрен запропонувала альтернативу новій моді трилерів, до якої потягнулося і юне покоління.

В середині 1950-х Астрід Ліндгрен подарувала читачам першу частину трилогії «Міо, мій Міо!». Це казкова і сумна повість про хлопчика, який залишився без батьківського тепла. Осиротілих дітей після війни було багато, і материнське серце Астрід їх доля хвилювала. Своїм твором вона давала таким дітям надію і розраду, допомагала впоратися з труднощами й вселити віру в щасливе завтра.

Через рік, у 1955-му, з'явилася перша книга трилогії про «в міру вгодованого» мешканця горища Карлсона і сумного Малюка, хлопчика зі звичайного сімейства, до якого у зайнятих батьків не доходять руки. Розважати та втішати Малюка прилітає інфантильний любитель солодкого з пропелером на спині.

Книга мала шалений успіх, співмірний з пригодами Пеппі. У 1962 році вийшла друга частина трилогії, а через 6 років — третя.

З 1963 по 1986 роки Астрід Ліндгрен склала для хлопців цикл з 6 книг про маленьких бешкетників, впертого і кмітливого Еміле Свенсона. 6-річний пустун регулярно потрапляє у халепу, але він неймовірно тямущий і часто підказує батькові несподівані рішення в господарстві та бізнесі.

Ще один яскравий та улюбленний мільйонами дітей твір Ліндгрен — фентезі-казка «Роні, дочка розбійника» - з'явився на початку 1980-х. Це повчальна і добра повість про дитячу мудрість, якої слід повчитися дорослим. Роні — дочка отамана Маттіса, ворожого конкурентна розбійника Борки, у якого підростає син Бірки. Нащадки заклятих ворогів переймаються симпатією і стають друзями. А коли ворогуючі батьки забороняють їм дружити, тікають від них в ліс.

Твори шведської казкарки десятки разів екранізувалися і ставилися на театральних сценах країн Європи, Америки та Азії. Вперше на екранах з'явилася повість про Блюмквіста: прем'єра картини відбулася в 1947 році на різдвяні свята. Через 2 роки маленькі телеглядачі побачили екранізацію пригод Пеппі.

Астрід Ліндгрен за життя обсипали всілякими нагородами. У 1958-му їй вручили медаль Ганса Крістіана Андерсена, яку прирівнюють до Нобелівської премії в дитячій літературі.

Особисте життя

Перша любов Астрід Ліндгрен виявилося нещасливою. Її коханий — редактор журналу «Віммербю» Аксель Блумберг - був одружений. 18-річна журналістка завагітніла від старшого на 30 років чоловіка, коли він розлучався. І якби на судовому процесі дізналися, що Блумберг змінив дружині Олівії, його банківський рахунок спорожнів би. Тому вагітна Астрід виїхала з міста.

У Данії дозволяли залишати ім'я біологічного батька в таємниці, тому молода жінка народила хлопчика Ларса в Копенгагені. До 5 років Ларс виховувався в родині прийомних батьків Стівенсонів.

У Стокгольмі Астрід познайомилася з Нільсом Стуре Ліндгреном. Після весілля в 1931-му Ліндгрен забрала сина, а через 3 роки народила дочку Карін. Нільс усиновив Ларса і дав йому своє прізвище. Подружжя прожило в щасливому шлюбі 21 рік.

Смерть

У 1952 році помер чоловік письменниці. У 1961 році не стало мами, а через 8 років і батька. Трагічним виявився для Астрід 1974 рік: назавжди пішли брат і друзі дитинства. І справжнє горе повалилося на жінку в 1986-му, коли помер її син.

Ліндгрен часто роздумувала про таїнство відбуття в інший світ, але, на відміну від батьків-лютеран, які вірили у вічне життя, Астрід була прихильницею агностицизму. Померла Астрід Ліндгрен в січні 2002 року в поважному віці — в 94 роки.

Пам'ять

У рік смерті Астрід Ліндгрен шведський уряд заснував премію пам'яті знаменитої письменниці в розмірі 5 мільйонів крон, яку щороку присуджують кращому дитячому письменнику. У 2016 році її вручили британці Мег Розоф.

Навесні 2015-го шведський банк випустив нову серію купюр вартістю у 20 крон, на яких зображена Астрід Ліндгрен.

Шведи оберігають квартиру в Стокгольмі, де 60 років жила і померла знаменита письменниця. Музеєм житло стало взимку 2015 року, коли Швеція зазначила 108-й день народження Астрід Ліндгрен.

Бібліографія

1945 - «Пеппі оселяється на віллі" Курка"
1946 - «Пеппі вирушає в дорогу»
1948 - «Пеппі в країні веселощів»
1946 - «Знаменитий детектив Калле Блюмквіст»
1951 - «Знаменитий детектив Калле Блюмквіст ризикує»
1953 - «Калле Блюмквіст і Расмус»
1947 - «Ми всі з Бюллербю»
1949 - «знову про дітей з Бюллербю»
1955 - «Малюк і Карлсон, який живе на даху»
1962 - «Карлсон, який живе на даху, знову прилетів»
1968 - «Карлсон, який живе на даху, пустує знову»
1963 - «Еміль з Леннеберги»
1966 - «Нові витівки Еміля з Леннеберги»
1954 - «Міо, мій Міо»
1981 - «Роні, дочка розбійника»

Книжки оцінені користувачами