Пер Лаґерквіст "Варавва" | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Пер Лаґерквіст "Варавва"

5
Середня: 5 (1 оцінок)

«… - Бог усіх людей. То він, певне, має чималу силу. На чому ж вона ґрунтується?
- На любові.
- На любові?.. Гм, а чому б ні»

Варавва - біблійний персонаж, що згадується у Біблії лише мимохідь. Пер Леґерквіст наважився взятися за складну тему, розвинути образ злочинця, роздягнувши душу Варавви і виставити її оголеною на показ.

З біблійних сюжетів знаємо, що саме Варавву,
а не Ісуса Христа, помилував та відпустив Понтій Пилат. І у святих писаннях сказано, що Ісус помер на хресті за гріхи всіх нас. Глибока метафора, а от за Варавву він помер у дійсності - Христа розіп'яли замість нього. Ця смерть не давала спокою, цього достатньо, аби Варавві до кінця життя довелося "нести свій хрест". Він ходить світом, але прирікає себе на відчуженість та самотність.

«Йому дали камінь у руку, і він шпурнув його у темряву. Тоді спробував ще раз і знов не попав, адже він не мав уявлення, куди цілитися, кидав просто в темряву, що була однакова у всіх напрямках»

«І він просто блукав сам у темряві, темними ходами, своїми власними кротовими ходами...
Де ж вони все-таки поділися? Де ті, що кажуть, начебто люблять одні одних?»

Варавва-розбійник не змінився, він не став праведником, не став святим, він не проповідував благу вість, і не розносив її землями ізраїльськими, він знову повернувся до злочинного ремесла. Але він постійно прагнув віри, він шукав зустрічі з тими, хто розказував про Христа, таємно спостерігав за ними, намагався пізнати, та все ж не міг прийняти. У цьому суперечливому образі розбійника Варавви, автор намагався відобразити шлях будь-якої людини, яка шукає. Не вірить, але намагається повірити.

Варавва - це кожен, хто спотикається, падає, підіймається, вагається, але продовжує шлях. Пер Лаґерквіст відкрив читачам душу Варавви, він показав як має відчувати себе людина, за яку постраждав Христос на хресті.

Історія, у якій так мало сюжету, але так багато роздумів...

«За художню силу і абсолютну незалежність суджень письменника, який шукав відповіді на вічні питання, що стоять перед людством» Лаґерквісту в 1951р. присуджено Нобелівську премію з літератури.

+1
0
-1