You are here
Осне Саєрстад “Кабульський книгар"
Ні, не заради співчуття до афганських жінок…
… і не для засудження вчинків екстриміських мусульман…
... і навіть не для того, щоб глибше познайомитися із традиціями та звичаями Близького Сходу…
…ця книга створена для того, щоб зрозуміти, що на нашій планеті є інша система [цивілізація]. Разом з тим подякувати Всевишньому, космосу чи будь-яким іншим вищим силам, за те що живеш поза межами тої системи, і що маєш свободу вибору (за яку тебе не позакидають камінням до смерті).
Норвезька військова кореспондентка Осне Саєрстад @asneseierstad у 2001р. після повалення влади талібів разом із миротворцями увійшла в Афганістан. Її документальна праця дозволяє читачам розширити межі власної свідомості та повчає цінувати те, що маємо.
3/4 населення країни не вміють ані читати, ані писати. Книги – не завжди дозволені речі в Афганістані. Їх постійно палять. За комуністів, за моджахедів, за талібів.
І здавалось, що торговець книгами– це людина, яка попри ризик, несе в маси просвіт та знання, бореться за свободу вираження поглядів. Та ніт, він звичайний спекулянт, який у зовнішньому світі позує як ліберал, а вдома виявляється деспотичною лукавою особистістю, що пригнічує жінок своєї родини.
Суцільний тотальний контроль над жінкою як зі сторони рідних, так зі сторони влади. Традиції понад усе. Жінка просто присутня в домі, щоб виконувати свої обов'язки: родити дітей, куховарити, мити, прати та виносити помийні відра. Їх постійно супроводжують пригніченість і страх навіть поруч з рідними людьми.
Повний патріархат. Віра в чоловічу вищість настільки вкорінилася, що навіть не піддавалася сумнівам.
Афганістан - країна незкінченного протистояння минулого та сьогодення. 20 років присутності миротворчих військ пом'якшили ситуацію щодо освіти населення та емансипації жінок. Але як вже знаємо, останні події серпня 2021р.невтішні: після виведення миротворчих військ США і НАТО владу знову захопили таліби. Почалася нова ера заборон.
Слідкуєте за останніми подіями в Афганістані?