Українофіли: світ українських патріотів другої половини ХІХ ст. | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Українофіли: світ українських патріотів другої половини ХІХ ст.

0
Нема оцінок

Тематика: 
Теги: 
Видавництво: 
Рік видання: 
2010
ISBN: 
978-966-2141-68-9
Анотація: 

Нова книжка відомого канадського історика Сергія Єкельчика розповідає про те, як винахідливо, іноді грайливо, українофіли другої половини XIX століття використовували імперський словник і концептуальний апарат для створення нового культурного світу з матеріалу селянських звичаїв — світу, який на перший погляд не входив у конфлікт із лояльністю до імперії, але з часом неминуче підривав її засади. Автор переконує, що епоха українофільства — це не пройдений етап у наперед визначеному поступові української нації до самоусвідомлення і власної держави, а радше час різноманітних можливостей для самовизначення, розмаїтих культурних стратегій та розхитування імперських цінностей зсередини

Рецензії та відгуки на книгу (1)

Перед нами - книга обсягом майже у триста сторінок, що являє собою збірку статей Сергія Єкельчика, відомого у вузьких історичних колах науковця, підготовлених на світанку української незалежності в Австралії. У вступі автор пояснює, наскільки контрастною виявилася атмосфера в далекій Австралії, де він проходив стажування, із пострадянською Україною. Тож даний матеріал він підготував у дусі нових західних підходів до історії. Якщо чесно, то якогось нового знання в цій книзі ви не знайдете.

вподобати
0 користувачів вподобало.

Цитати (3)

Ці два костюми, квазіселянський і квазікозацький, найвиразніше відбивають дуалістичний характер українофільської ідеології. Кажучи простіше, селянське вбрання (принаймні традиційна вишита сорочка, яку зручно носити з сучасним європейським верхнім одягом) позначало народницький елемент їхнього світогляду, а козацький одяг символізував елемент національний. ..
вподобати
0 користувачів вподобало.

В останній третині ХІХ століття українські патріоти в Російській імперії якщо й мали простір для вираження своєї культурної й політичної ідентичності, то це був передусім простір їхнього власного тіла.
вподобати
0 користувачів вподобало.

Означення українських патріотів у Російській імперії як українофілів чи не вперше трапляється у слідчій справі Кирило-Мефодіївського братства. Термін цей очевидно вигадано за аналогією з поширеним тоді поняттям «словʼянофіли», але в офіційному дискурсі імперії йому не надавали гостро негативного політичного змісту, як-от назві «мазепинці». Натомість українські діячі кількох поколінь - від Костомарова до молодого Грушевського - прийняли його як самоозначення (іноді у варіанті «українолюбці»).
вподобати
0 користувачів вподобало.