Жуль Верн | Рецензії на книги, відгуки про прочитане, рейтинг - кращі книги

You are here

Жуль Верн

Рейтинг: 
25
День народження: 
Лютий 8, 1828
Дата смерті: 
Березень 24, 1905

Жуль Габріель Верн — не просто письменник, драматург, поет — це, без перебільшення, феномен світової літератури. Його творчий доробок вражає не тільки кількістю (до серії за назвою «Надзвичайні подорожі» увійшло більше шістдесяти романів та близько двох десятків творів малої прози), а і якістю, новаторством. Письменник, разом з колегою на ймення Герберт Уеллс, заснував жанр «наукова фантастика». Іншою великою частиною його творів є пригодницькі романи. За рік він писав мінімум один роман, а інколи й по декілька.
Народився Жуль Верн 8 лютого 1828 року у Нанті, що у Королівстві Франція. Сім’я його була заможною та шанованою. Батько був адвокатом, а мати походила з відомого роду. У родині всього зростало п’ятеро дітей. Жуль був найстаршим.

Освіту він почав здобувати із 1836 року. Спочатку він був семінаристом у Сент-Станіславі, а потім продовжив навчання у ліцеї рідного міста.

Жага автора до подорожей, що згодом прориватиметься крізь кожен твір, просилася на волю ще в його одинадцятирічному віці. Хлопець в ролі юнги хотів відпливти на кораблі, що прямував до Індії. Але батько встиг вчасно та повернув утікача додому.

Після закінчення ліцею, за волею батьків, Жуль починає вчитися на юриста. Вони вже бачили перед собою блискуче майбутнє старшого сина в адвокатській кар’єрі, проте юнак думав інакше.
Після першого року навчання Жуль відправився до Парижа, з метою складання іспиту. Їхав він до столиці зовсім не з хорошим настроєм, адже його перше кохання — двоюрідна сестра, не відповідала взаємністю на його палкі почуття. В цей період життя він почав писати сонети.

Після того, як успішно склав іспит, майбутній письменник зацікавився театром і спробував себе у написанні п’єс. Звичайно, що у провінційному містечку можливості бути пов’язаним із театром, практично, немає, тому хлопець спромігся переконати батьків у тому, що йому краще здобувати освіту у столиці. Тож з 1848 року він почав студіювати юриспруденцію в Парижі. Через рік Жуль Верн став ліцензіатом права, але працювати за фахом не збирався.

Трішки згодом відбулося доленосне знайомство автора з Александром Дюма. Він уже був відомим та справив величезне враження на молодого автора. Жуль показав свої п’єси, дві з яких Дюма не оцінив, проте третю — «Зламані соломинки», вирішив поставити у власному театрі. Спектаклі користувалися неабияким успіхом.

Для того, щоб бути поруч театрального життя, Жуль влаштовується на посаду секретаря «Ліричного театру». Паралельно він працює в журналі за назвою «Мюзе де Фамій». У цьому виданні, користуючись нагодою, він друкує своє оповідання «Драма в Мексиці».

У 1857 році письменник бере шлюб з овдовілою у молодому віці жінкою. Її ім’я — Онорина де Віан. Від першого чоловіка вона мала двох дітей. Ще одну дитину, точніше сина, вона народила Жулеві. Хлопчика назвали Мішель.

Дитяча мрія письменника про подорожі збулася. Він побачив Шотландію, Норвегію та Швецію.

Існує легенда про те, чому перший роман Жуля Верна написаний про повітряну кулю. Він товаришував із фотографом Г.-Ф. Турнашоном. Той був залюблений у сою роботу і став першим у своїй області, хто зробив фото з висоти пташиного польоту. Він настільки яскраво розповідав своєму другові Жулеві про політ на повітряній кулі, що той відразу зрозумів, про що піде мова у його творі. Так і сталося.

У 1863 році був надрукований роман «П’ять тижнів на повітряні кулі». У цьому, знову ж таки, автору допоміг А. Дюма. Він познайомив талановитого молодика з відомим та впливовим видавцем — П.-Т. Етуелем. Той досвідченим оком відразу розпізнав талант та запропонував Жулеві підписати контракт, відразу на 20 (!) років. За цим договором автор мав надавати видавцеві мінімально три романи на один рік.

Популярність творів все зростала, як і оплата літературної праці автора. Тепер він міг дозволити собі тільки писати і не думати про матеріальний стан своєї сім’ї.

Під час читання кожного твору Жуля Верна здається, що всі наведені факти, які змальовані до неймовірних дрібниць, розказані науковцем — спеціалістом у тій чи іншій галузі. Насправді ж, письменник, не маючи якихось здобутків в області науки, вивчав дуже багато наукових закономірностей і тому подібних речей для того, щоб читач повірив в реальність розказаного. До сьогодні збереглася унікальна картотека романіста, яка включає в себе двадцять тисяч зошитів із записами та довідками із різних наукових галузей. Цю неймовірну роботу виконувала одна людина! Більше того, він у свої творах описував власні, так звані, наукові припущення. Зараз їх нараховують сто вісім. На теперішній час не здійснилося лише десяток, все решта було реалізовано в життя.

Перекладали твори автора різними мовами світу дуже велика кількість людей. Усього налічується більше ніж чотири тисячі сімсот перекладів!

Це не дивно, адже ці твори знаходяться поза часом та простором і не зацікавитися ними просто неможливо. Найбільш відомі з них: «Діти капітана Гранта», «Навколо світу за вісімдесят днів», «П’ятнадцятирічний капітан» та інші.

У 1886 році сталася трагічна подія в біографії Жуля Верна — його хворий племінник прострелив йому ногу. У зв’язку з цим решту життя автор не міг рухатися.
Помер 24 березня 1905 року.

Книжки оцінені користувачами